Koła zainteresowań
Zespół teatralnny „Koszałki”
" Teatr pojmowany jako dzieło sztuki teatralnej
Powinien rozszerzać horyzont umysłowy dziecka,
Wzmacniać jego charakter i wolę,
Czynić je bardziej dalekowzroczne
i bardziej wnikające w złożone zjawiska życia"
M. SignorelliTeatr szkolny jest interesującą formą i atrakcyjnym środkiem wspomagającym edukację szkolną. Spełnia zadania nie tylko edukacyjne, wychowawcze, ale i terapeutyczne. Kształtuje osobowość młodego człowieka, rozwija intelektualnie, emocjonalnie, biopsychospołecznie. Rozwija inwencję twórczą, kształtuje wyobraźnię, rozbudza wrażliwość estetyczną. Przygotowanie i udział w przedstawieniach motywuje do nowych wyzwań, umacnia więzi społeczne i emocjonalne. Daje poczucie własnej wartości, wyjątkowości i nadaje sens twórczej aktywności. To wszystko zapewnia uspołecznienie, integrację ze środowiskiem, tak ważną do osób z niepełnosprawnością intelektualną. Zabawa w teatr stwarza możliwość rozwijania u młodzieży ich osobistych zainteresowań i uzdolnień. Jest też szansą zaszczepienia
w młodym człowieku miłości do sztuki i chęci obcowania z nią. W naszym szkolnym teatrze uczestniczą zarówno osoby nieśmiałe, zahamowane, z kompleksami, nieufne, z niską motywacją do nauki, jak też nadpobudliwe psychoruchowo, agresywne z problemami komunikacji werbalnej i niewerbalnej. Ze względu na specyfikę szkoły, są uczniowie, którzy są w stanie nauczyć się długich tekstów, ale i tacy, którzy nie potrafią zapamiętać jednego zdania. Dlatego w pracy z zespołem stosujemy różnorodne techniki i formy teatralne, aby wszyscy mieli szansę na zabawę w teatr. Zajęcia odbywają się raz w tygodniu (2 godziny lekcyjne), według Programu Koła Teatralnego "Wyraź siebie". Nabór do zespołu odbywa się w sposób dowolny. Biorą w nich udział chętni uczniowie, niezależnie od stopnia niepełnosprawności, gdyż zajęcia są tak dostosowane by umożliwić każdemu wyrażenie ekspresji w zależności od indywidualnych predyspozycji. Uczniowie maja możliwość "wyrażania siebie":• ruchowo - mimicznie ( ruch sceniczny, mimika twarzy, poza ciała)
• werbalnie - (modulacja barwy, dynamika głosu)
• plastycznie - (malowanie, tworzenie rekwizytów i dekoracji)
Prezentacja efektów naszej pracy dostarcza wielu wzruszeń rodzicom, którzy oglądają
i podziwiają swoje pociechy podczas szkolnych występów z okazji Wigilii, Dnia Rodziny, Zakończenia Roku Szkolnego, i innych spotkań.Czuwaj!
Od grudnia 2014 roku w naszej Placówce zaczęła funkcjonować Próbna Drużyna Harcerska Nieprzetartego Szlaku.
Nieprzetarty Szlak to działalność Związku Harcerstwa Polskiego na rzecz osób niepełnosprawnych. Mianem tym nazywane są drużyny działające w placówkach kształcenia specjalnego, zakładach opiekuńczych, wychowawczych, zespołach opieki zdrowotnej, warsztatach terapii zajęciowej, domach pomocy społecznej. Nieprzetarty Szlak skupia dzieci i młodzież od 6 roku życia do ..., bez względu na rodzaj i stopień niepełnosprawności. Niepełnosprawni zuchy i harcerze to dziś prawie 10000 osób wspieranych w rozwoju przez wykorzystanie metody harcerskiej. W skład drużyny wchodzą: Patrycja Barcikowska, Karolina Całka, Monika Bednarczyk, Kasia Zdunek, Kuba Nalazek, Kuba Olejnik, Mateusz Kosicki, Michał Józefowski, Tomek Szarek, Maciek Konstanty. Drużyna opiekuje się Drużynowy Rafał Podgórski i Dominika Utnicka.
- brak danych